CR-U024DC3 Pluggable interface relay 3c/o, A1-A2=24VDC, 250V/10A
Manufacturer's No: CR-U024DC3     Manufacturer: ABB
Availability Available to order
  • Model: CR-U024DC3 Pluggable Interface Relay
  • Control Supply Voltage: 24 V DC
  • Output: 3 c/o (SPDT) with contacts rated at 250 V / 10 A
  • Features robust circular pin terminals for tough, repetitive-use applications
  • Can be seamlessly snap-on mounted onto a DIN Rail
  • Integrated test button for manual actuation and easy testing
  • Integrated LED for visual indication of relay coil energization
  • Compatible with CR-U sockets for easy installation
Product
Manufacturer Material ID -
CR-U024DC3
Net Weight -
0.08kg
Additional Product Information
Commodity Code -
Country of Origin -
PL
Minimum Order Quantity -
1
UNSPSC -
Technical Specification
Rated control supply voltage Us at AC 50HZ -
0 Volt
Rated control supply voltage Us at AC 60HZ -
0 Volt
Rated control supply voltage Us at DC -
24 Volt
Degree of protection (IP) -
IP40
Degree of protection (IP rating) -
IP40
Depth -
35 Millimetre
Drive, polarization -
Polarized
Drive, switching attitude -
Mono stable
Height -
54.4 Millimetre
Material contact -
Silver nickel (AgNi)
Material of contact surface -
Other
Nominal current -
10 Ampere
Number of contacts as change-over contact -
Number of contacts as normally closed contact -
Number of contacts as normally open contact -
Operating voltage at AC 50 Hz -
250 Volt
Operating voltage at AC 60 Hz -