S202M-C20UC Miniature Circuit Breaker - 2P - C - 20 A
Manufacturer's No: S202MC20UC     Manufacturer: ABB
Availability Available to order
  • S202M-C20UC Miniature Circuit Breaker
  • 2P (2 poles)
  • 20 A
  • Suitable for DC and AC applications
  • High inbuilt short circuit breaking capacity
  • Compliant with major international and local standards
  • Compatible with System pro M compact® accessories
  • Simple and flexible solution for various applications
Product
Manufacturer Material ID -
S202MC20UC
Net Weight -
0.24kg
Additional Product Information
Commodity Code -
Country of Origin -
DE
UNSPSC -
Technical Specification
Built-in depth -
69 Millimetre
Release characteristic -
C
Degree of protection (IP) -
IP20
Additional equipment possible -
Ambient temperature during operating -
-25 Degrees celsius
Connectable conductor cross section multi-wired -
0.75 Square millimetre
Connectable conductor cross section solid-core -
0.75 Square millimetre
Current limiting class -
3
Degree of protection (IP rating) -
IP20
Frequency -
50 Hertz
Number of poles (total) -
2
Number of protected poles -
2
Over voltage category -
3
Pollution degree -
Power loss -
4.52 Watt
Rated current -
20 Ampere
Rated impulse-withstand voltage (Uimp) -
4 Kilovolt
Rated insulation voltage Ui -
440 Volt
Rated short-circuit breaking capacity Icn EN 60898 at 230 V -
10 kiloampere
Rated short-circuit breaking capacity Icn EN 60898 at 400 V -
10 kiloampere
Rated short-circuit breaking capacity Icu IEC 60947-2 at 230 V -
15 kiloampere
Rated short-circuit breaking capacity Icu IEC 60947-2 at 400 V -