3RV20110DA10
Circuit breaker, S00, motor protection, Class 10, A-release 0.22-0.32 A, short-circuit release 4.2 A
Manufacturer's No: 3RV2011-0DA10     Manufacturer: Siemens
Availability Available to order
  • Circuit breaker size: S00
  • Motor protection
  • CLASS 10 A-release: 0.22...0.32 A
  • N-release: 4.2 A
  • Screw terminal
  • Standard switching capacity
Accessories
Labeling plates 20x7 mm titanium-gray
Product Code - 3RT29001SB20
Available to order
Push-in lug
Product Code - 3RV29280B
Available to order
Question and Answer (Q&A video)
Presentation video
Product video
Instructional video
Instructional video
Product video
Presentation video
Product
Manufacturer Material ID -
3RV2011-0DA10
Net Weight -
0.29kg
Additional Product Information
Commodity Code -
Country of Origin -
DE
Export Control Regulations -
AL: N / ECCN: N
Minimum Order Quantity -
1
RoHs Compliance -
Yes
UNSPSC -
Technical Specification
Siemens
Degree of protection (IP) -
IP20
With thermal protection -
With thermal overload protection -
Type of control element -
Rotating button
Rated short-circuit breaking capacity lcu at 400 V, AC -
100 kiloampere
Adjustment range undelayed short-circuit release -
4.2 Ampere
Degree of protection (IP rating) -
IP20
Depth -
97 Millimetre
Device construction -
Built-in device fixed built-in technique
Height -
97 Millimetre
Number of poles -
3
Overload release current setting -
0.22 Ampere
Phase failure sensitive -
Rated operating voltage -
690 Volt
Rated operation power at AC-3, 230 V -
0 Kilowatt
Rated operation power at AC-3, 400 V -
0.09 Kilowatt
Rated permanent current Iu -
0.32 Ampere
Rated short-circuit breaking capacity Icu at 400 V, AC -